a low tide


One sunny evening, me and my sister were skateboarding along the seafront. The wind was so strong we were barely able to move forward. When we reached the Hove lawns, we gave up. We took our pennyboards and walked along the beach instead. The wind, oh my god! When we were far enough, we jumped on the boards again and let the wind to take care of us. We could just ride the board and the wind pushed us forward. It was a delightful collaboration.
When we reached the West pier, the one that is the England's second oldest and burnt in 2003 (fun fact), we got down to the beach. It was a low tide and the West pier showed us more of its foundations.
To be honest, it was one of the most loveliest moments in Brighton so far. The sound of the sea, the heavy clouds, the omnipresent seagulls and the skateboarding girls doing tricks, trying to fight the wind.

There sure will be more posts from England soon, but I am afraid a lot of them will be in English. I've decided to do it, because more and more foreign people is reading my blog and I don't want these posts to be entitled just to a certain group of readers.
Yes, there will be errors. But please, bare with me. If you want me to, I can try to write some of my posts in two languages (czech and English)... If so, write it down below in comments, so I know how you feel about all this.
Hope these changes are fine. Thank you all!

PS: You can see, that my camera is slowly but surely leaving me. It fell from tripod for about month ago and since then the focusing is a struggle.
Any advice? Do not ever buy a cheap tripod.

12 komentářů:

 1. Kdyby jsi psala aj v čj bylo by to super, ale i s tímto se dá poradit :)) užívej anglie :)

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. tak jo. rozumim, ze je to pohodlnejsi .) nejake kratsi texty urcite napisu v obou jazycich! dekuji za odezvu .)

   Vymazat
 2. Nevzdávej se češtiny, y.

  Závidím vám tamní počasí/podnebí. Docela bych to brala místo tý šílenosti, co panuje teď tady.

  OdpovědětVymazat
 3. Já zase ocenila angličtinu /což je docela pochopitelné, když se mi chce plakat, jenom když slyším v ulicích češtinu místo angličtiny/. (Ostatně, mít na to odvahu, taky bych si zkusila pár článků napsat alespoň dvojjazyčně, but my english is too bad.)
  A ty fotky jsou boží. A nejen tyhle, kvůli vám jsem se zamilovala do Brightonu (asi šetřím na příští léto) a to jsem tam ani nebyla, achjo...

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. jeee, to mam radost! ze i jako cech ctes anglicke casti a ze jsme te nalakaly na brighton... a navic fotkami!! poteseniii )) ty uz jsi doma? jak ses mela? budou fotky a pribehy? ))

   Vymazat
  2. jinak prave vcera jsme byly na kridovych utesech a myslim, ze by sis to tam zamilovala kvuli te prirode. hrozne moc kras.

   Vymazat
  3. Hlavně fotkami. ;)
   Ano, už jsem doma. Fotky i příběhy budou, už to mám rozepsáno. :)

   Achjo, ani mi to neříkej! Pláču. A budou fotky? :)

   Vymazat
  4. samozrejme! ))) tak jo, tesim se!

   Vymazat
  5. Hurá, tak to se zas těším já! :))

   Vymazat
 4. Tento komentář byl odstraněn autorem.

  OdpovědětVymazat
 5. Yey! super...klidně piš anglicky, mě se to bude hodit. Úplně cítím, jak se tu angličtinu učím. Moc hezký )))

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Jé, to mám radost, že to oceňuje i někdo další )) Mám radost, že ti ta Anglie vyšla, Riny! .)

   Vymazat